Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.
22 maja startują Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego. To będzie okazja, by zapoznać się z przestrzeniami Collegium Anatomicum i dowiedzieć się, w jaki sposób kształci się przyszłych medyków.
Dla części studentów, anatomia wydaje się zmorą i najtrudniejszym etapem w trakcie studiów. Wiedza ta jest jednak niezbędna do przyszłej pracy w zawodzie medyka.
- Jak kiedyś byłem studentem I roku na kierunku lekarski to mieliśmy suchą anatomię i nie wiele rozumieliśmy. Czasy się zmieniły i teraz na pierwszym roku studenci mają aspekty kliniczne, dostęp do interpretacji badań radiologicznych i używają USG na zajęciach. Anatomia zawsze jest zmorą studentów, bo jest trudna. Ale my naszych studentów przygotowujemy do pracy w zawodzie lekarza. Uczymy ich, aby w przyszłości byli jak najlepszymi lekarzami, a nie anatomami - opowiada dr hab. n. med. i n. o zdr. Jacek Baj, z Zakładu Anatomii Prawidłowej, Klinicznej i Obrazowej UM.
Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne, pokazujące rozkład ciepła w naszym ciele. Jak się okazuje, temperatura zmienia np. w momencie, gdy kłamiemy.
- To, czy ktoś kłamie można zbadać albo za pomocą wiarografu, EEG, czyli sygnałów elektrycznych z mózgu, ale także jednym ze sposobów jest kamera termowizyjna. Jeśli ktoś kłamie to zmienia się temperatura nosa i kącików oczu – wspomina dr hab. n. med. Justyna Widomska z Zakładu Biofizyki.
Istotną rolę pełnią pracownicy z Katedry i Zakładu Chemii Leków, gdzie przeprowadza się badanie co do prawdziwości leków. Jak wskazują lekarze, coraz większy problem na świecie stanowi zalewanie rynku fałszywymi lekami.
- O problemie alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. W największym stopniu dotyczy to krajów słabiej rozwiniętych. Tam notuje się bardzo dużą liczbę nadmiarowych zgonów np. z powodu źle leczonej malarii, bo za pomocą sfałszowanych leków. Na pewno większość z nas słyszała o pacjentach w USA, którzy umierają z powodu fałszywych leków przeciwbólowych – mówi prof. dr hab. n. farm. Anna Gumieniczek z Katedry i Zakładu Chemii Leków.
Fałszowanie leków będzie jednym z tematów warsztatów na tegorocznych dniach otwartych. Uczestnicy będą mogli zobaczyć w jaki sposób rozpoznaje się nieprawdziwe medykamenty.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-23 maja. Większość warsztatów i wykładów zaplanowanych jest w Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki 4 w Lublinie. Również w tym miejscu, na parkingu przed CSM w godz. 9-14 odbędzie się piknik edukacyjny podczas, którego będzie okazja m.in. zapoznać się z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Medycznego, wziąć udział w konkursach czy przekonać się jak wygląda wypadek samochodowy na specjalnym symulatorze.
Zachęcamy do obejrzenia wideo z wizyty w Collegium Anatomicum.